İstanbul Ahşap > Ahşap Pergola

Ahşap Pergola

Ahşap Pergola Projelendirme, tasarım, üretim ve montajı konusunda ahşap pergola modelleri ve ekonomik Ahşap Pergola Fiyatları mızla, kaliteli bir işçilik ile hizmet verdiğimizi bilmenizi isteriz. Ahşap pegola yapımı ve imalatımız istanbulda olup Türkiyenin her yerine satış ve montaj hizmetimiz mevcuttur. Ülkemizde Ahşap Pergole diye de bilinen Ahşap pergole fiyatları, Ahşap Pergole modelleri veya ahşap pergule şeklinde de aranan, istenen ama aslında; Pergola, belirli bir hat boyunca yanlarına sütün ya da direkler dikilerek sarmaşık bitkilerle donatılmış gölgeli yürüyüş yolu ya da geçittir.

Sözcüğün kökeni, Latincede saçak, su yolu anlamına gelen pergula ifadesine dayanmaktadır. Avrupa dillerine İtalyanca vasıtasıyla girmiş ve bugünkü anlamını kazanmıştır. İkinci dilimde evine yorgun argın gelmiş bireyin dinlenme zamanı gelmiş demektir. Üçüncü dilimde ise uyku devreye girmektedir. Bu süreç içerisinde aslında en önemli olan dinlenmek için ayrılan saat dilimidir. Çünkü birey evinde ne kadar kaliteli dinlenirse, çalışma saatlerinde de bir o kadar verimli olacağı bilinmektedir. İnsanların kendilerine dinlenmek için ayırdıkları zaman diliminde genelde hava koşullarının da iyi olduğu zamanlarda açık hava daha cazip gelmektedir.

ONLİNE KATALOG İÇİN TIKLAYIN

Ahşap Pergola Uygulamalarımız

istanbul ahşap pergola
AP 344
istanbul ahşap pergola
AP 345
istanbul ahşap pergola
AP 346
istanbul ahşap pergola
AP 347
istanbul ahşap pergola
AP 348
istanbul ahşap pergola
AP 349
istanbul ahşap pergola
AP 350
istanbul ahşap pergola
AP 351
istanbul ahşap pergola
AP 353
istanbul ahşap pergola
AP 354
istanbul ahşap pergola
AP 355
istanbul ahşap pergola
AP 356
İstanbul Ahşap Pergola
AP 357
İstanbul Ahşap Pergola
AP 958
İstanbul Ahşap Pergola
AP 959
İstanbul Ahşap Pergola
AP 961
İstanbul Ahşap Pergola
AP 962
Fotoğrafları Büyütmek İçin Lütfen Üzerine Tıklayınız.

Açık hava hem vücudun hem de beynin beslenmesine olanak sağlamaktadır. Açık havada dinlenebilmek için uygun ortamın ayarlanması oldukça önemlidir. Özellikle ahşaptan yapılan, müstakil evlerin çatılarına monte edilen, sitelerin ya da dinlenme parklarının uygun noktalarına yerleştirilen ahşap pergola modelleri, insanların beyninde doğanın içinde oldukları hissini uyandırarak bir nevi terapi etkisi yaratmaktadırlar.

Ahşap pergola, özellikle de pergola denildiğinde, insanların kafasında net bir yapı şekli uyanmamaktadır. İsmen çok bilinmemesine karşılık, görüldüğü anda pergolanin ne olduğu konusunda insanların kafasındaki şema tamamlanmaktadır. O halde öncelikle sizlere pergolanin ne olduğunu, tam olarak nasıl malzemeler ile yapıldığını, ne tür bir şekle sahip olduğunu ve insanlarda nasıl bir rahatlatma etkisi uyandırdığını açıklayalım.

Pergola, kamelyaya benzeyen ancak kamelyadan ayrıcı bazı özellikleri bulunan bir yapıdır. Kamelyaların üstü genellikle kapalıdır. Pergolanin ise üstü genelde açıktır ve iskeletin üzerine herhangi bir yapı malzemesi kullanılmaz.

Pergola, farklı malzemeler kullanılarak üretilebilir. Demir, metal gibi malzemeler kullanılarak üretilebildiği gibi, daha çok ahşap malzemeler kullanılarak üretilen modeller daha çok tercih edilir. Ahşap pergola dediğimiz yapı, ithal ahşap malzemeleri kullanılarak hazırlanmaktadır.

Genelde dört adet ahşap kalas kullanılarak yapılan yapıların içerisine oturmak için sandalye ya da oturaklar da monte edilir ve yapıya birleşik şekilde oluşturulur. Ahşap pergolalerin üstü, yukarıda da bahsettiğimiz gibi açık olarak tasarlanır. Üstü açık olduğu ve en az dört adet kalası dengede tutması gerektiği için, üst kısmında da kalaslar kullanılır. Burada kullanılan kalaslar genelde sarmaşık, hanımeli gibi dolambaçlı, ahşaba sarılan bitki türleri ile süslenir. Böylece insanların daha içten daha doğal bir ortamdaymışçasına huzur içinde dinlenmelerine olanak sağlayan bir ortam hazırlanmış olur.

Ahşap pergola fiyatları, genelde yapıda kullanılan malzemeye, yapının büyüklüğüne ve yapıdaki ayrıntıların fazlalığına göre belirlenir. Çok maliyetli olmamakla birlikte, maliyeti arttırmak da tamamen istenilen ayrıntılara bağlıdır. Fiyatlar ortalama 1000 TL’den başlamaktadır. Ancak dediğimiz gibi bu fiyat minimum düzeyde kalmaktadır.

Dört kalas ve üzerine monte edilen dengeyi sağlayan diğer ahşap kalasların bir yapı oluşturması, bütçenizi çok fazla yormayacaktır. Kalasların uzunluğu ve kalınlığı da fiyatı etkilemektedir. Standardın üstüne çıkan pergola modellerinde fiyat yükselmektedir. Ahşap pergolalerin, demir, metal ve buna benzer malzemeler kullanılarak yapılan pergolalere oranla fiyatları daha uygundur. Görüntü itibariyle de ahşap pergola modelleri, insanlara daha çok hitap etmektedir. Ahşap pergolalerde fiyatı etkileyen bir diğer unsur ise pergolanin nereye inşa edileceğidir.

Pergolaler yalnızca bahçe ve benzer alanlara değil, evlerin çatılarına ya da müstakil evlerin önlerine de koruluk niteliğinde inşa edilebilmektedir. Dolayısıyla bir yapıya birleştirilen pergolalerin işçilik maliyeti de artmaktadır. Normal bir pergola bahçe ve bunun gibi açık alanlara standart ölçüleriyle inşa edilirken, özel bölgelere bu şekilde standart ölçülerle konumlandırılamamaktadır. Bu nedenle de özel ölçümler ve düzenlemeler sonrasında hazırlıklara başlanmakta, bölgeye uygun işçilik uygulanmaktadır.

Ahşap pergola modellerinde farklı renk seçenekleri de bulunmaktadır. Genelde ahşap denildiğinde akla genel bir ton, yani kestane tonları gelmektedir. Ancak teknolojinin de gelişmesiyle artık ahşap malzemeler hiçbir zarar görmeksizin her renge boyanabilmekte ve şık tasarımlar oluşturulabilmektedir. Ahşap pergolalerde genelde kiri belli etmesin ve doğal bir görüntünün tamamlayıcı olsun düşüncesi ile kestane, ağaç gövdesi tonları kullanılmaktadır.

Böylece ağacın etrafına sarılmış yeşillik görüntüsü oluşturulabilmektedir. Bu görüntü, doğanın içindeymişçesine huzurlu vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Ancak daha şık ve neoklasik görünüm elde etmek isteyenler için de ahşap pergola seçenekleri bulunmaktadır. Bu renk seçenekleri arasında beyaz en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Beyaz ahşap pergola modelleri, düğün yapılacak alanlarda -özellikle de kır düğünlerinde- otel bahçelerinde, sahil bölgelerinde, romantik restoranlarda ve buna benzer kullanım alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Neoklasik görüntünün tamamlayıcısı olarak da genelde süsleme amaçlı beyaz tül, perde gibi malzemeler kullanılmaktadır. Bir nevi süslü karyola görüntüsü oluşturulmaya çalışılmakta ancak işlev açısından farklı kullanılmaktadır.

Ahşap pergola, müstakil evlerin balkonlarında, kapıların üst kısımlarında kullanıldığında, kullanım amacı biraz daha farklılaşmaktadır. Bu tür alanlara monte edilen pergolaler, evin dış cephesini koruma amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle açık arazi gibi alanlara inşa edilen veya sıcak – soğuk hava koşullarına daha çok maruz kalan evlerin dış cephesini koruma amaçlı konumlandırılan pergolaler, ciddi anlamda koruma etkisine de sahiptirler.

Ahşap pergola modelleri, kaliteli malzemeler kullanılarak yapıldığında, kullanım ömrü oldukça uzun olmaktadır. Zaman zaman bakımı da yapıldığında ortalama minimum 20 yıl gönül rahatlığıyla kullanılabilmektedir.

Ahşap pergolalerin istisnai olarak üstleri de kapatılabilmektedir. Özellikle dış cephe koruma amaçlı konumlandırılan pergolalerde genelde üst kısım kapalı olarak inşa edilir. Evlerin açık bölmelerini kapatmak, bir avlu oluşturmak için hazırlanan pergolalerin bulunduğu noktalara, köpek kulübesi veya hava koşullarından korunması gereken eşyalar da konulabilmektedir. Böylelikle evde fazlalık olan ancak atılmaması gereken eşyalar için de bir nevi yer açılmış olmaktadır. Pergolaler isteğe bağlı olarak cam kullanılarak da kapatılabilmektedir. Böyle yapıldığında, pergolanin yapıldığı kısım da evin içine dahil olmaktadır. Aynı zamanda ahşap pergola daha şık bir görünüm kazanmaktadır. Yalnızca dekoratif olarak inşa edilen pergola modelleri de bulunmaktadır. Evlerin, hastanelerin, okulların bahçelerine inşa edilen ve bu bölgelerde yalnızca süsleme amaçlı konumlandırılan pergolaler, insanların göz zevkine hitap etmektedir.

Ahşap pergolalere tatil bölgelerinde sıklıkla rastlamak mümkündür. Genelde sıcak bölgelerde güneşten korunma amaçlı yapılan pergolaler, yeşilliklerle de süslendiğinde sıcak yaz aylarında daha fazla serinlik hissi yaratmaktadır. Yaylalarda manzaranın tadını çıkarma amaçlı olarak da kullanılan pergola modelleri, içerisinde mangal yapmaya dahi imkan tanıyabilmektedir.

Pergola, veranda ile karıştırılmamalıdır. Birbirlerine çok benzemekle birlikte, verandaların genelde üst kısımları kapalı inşa edilmektedir. Ancak pergolalerin çoğunlukla üst kısımları kapalıdır ve etrafları çitler ile çevrilir.

Bu çitler, içeride bulunan oturma alanlarının zarar görmesini engellemekle birlikte, pergolade daha şık bir görüntü elde etmeye de yardımcı olmaktadır. Pergolalerde çitler ve diğer kalas kısımları farklı renklere boyanabilmektedir. Tamamen kişisel zevke göre tasarlanan bu keyif alanları, insanların huzurla vakit geçirmelerine olanak sağlamaktadır.

Özellikle de İstanbul gibi büyük şehirlerde görmeye daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu doğal ve doğayı anımsatan yapıları, uygun fiyatlarla, uygun modellerle, uygun bölgelerimize, evlerimizin bahçelerine, kapımızın, camlarımızın önlerine inşa ettirebiliriz.

Bir sonraki ürünümüz olan İstanbul Ahşap Çardak “https://istanbulahsap.com.tr/ahsap_cardak için linke tıklayınız.Bize Ulaşın


Adres :Yeni Çamlıca Mahallesi Dursunbey Caddesi no:74/A Ataşehir / İSTANBUL
Telefon: 0 216 408 22 44

Telefon: 0 532 274 53 48

Email : info@istanbulahsap.com.tr