İstanbul Ahşap > Ahşap Masalar

Ahşap Masalar

İnsanların doğada bulunan malzemeleri kullanarak kendilerine kullanışlı eşya yapması çok eskilere dayanmaktadır. Taş devrinde tekerleği bulan insanlar, maden devrine gelindiğinde çeşitli eşyalar yapmayı başarmışlardır. Yemek yemek, avlanmak, korunmak gibi amaçlara hizmet eden bu araçları, dönemin keşfedilmiş malzemeleriyle üretmişlerdir.

Doğanın sunmuş olduğu malzemelerden en yaygın kullanılanı ahşaptır. Ahşap, ağaçlardan elde edilen bir malzeme olarak bilinmektedir. Ahşaptan elde edilen ürünler çok çeşitlidir. Masa, bu ürünlerden biri olarak görülebilir. Masanın tarihçesine bakacak olursak, çok çok eskilere dayandığını görebiliriz. İlk olarak Mısırlılar tarafından kullanıldığı düşünülen masa, daha çok eşyaları yerden yüksekte tutma amaçlı üretilmiştir.

Ahşap Masa Uygulamalarımız

ahşap masa
MSA 960
ahşap masa
MSA 961
ahşap masa
MSA 962
ahşap masa
MSA 963
ahşap masa
MSA 964
ahşap masa
MSA 965
Fotoğrafları Büyütmek İçin Lütfen Üzerine Tıklayınız.

Metal ve taş malzemelerin kullanımıyla yapılan bu masalar, daha sonra Yunanlılar tarafından daha farklı amaçlarda kullanılmıştır. Yunanlılar, günümüzde de olduğu gibi yemek yeme amaçlı masaları kullanmaya başlamışlardır. Ahşabın masa üretiminde giderek yaygınlaşması ise Roma dönemine denk gelmektedir. Mimaride büyük başarılar elde eden Roma, büyük masaların üretiminde ahşabı kullanmaya başlamıştır. O dönemlerde estetik olarak çok farklı çizgiler yansıtan masalar, daha sonra bu kültürün yitirilmesiyle çok daha sade hale gelmiştir. Ahşap masalar, Türk toplumunda çok daha geç keşfedilen bir olgudur. Daha çok yerde yemek yeme kültürüne alışık olan Türk toplumu, masa kullanımına anca 19. Yüzyılda geçmiştir.

Ahşap, ağaçların bize sunmuş olduğu yegane yapı malzemesidir. Doğadan elde edilmesinin sonucu olarak ahşap, piyasada bulunan diğer yapı ürünlerine oranla hem çok daha bol bulunur hem de çok daha uygun fiyata imal edilir. Ağaçların kesilmesiyle elde edilen ahşap, doğal dengenin bozulması anlamına gelebilir. İşin ehli kişiler tarafından bilinçli bir şekilde yapılacak olan ağaç kesimi, bu durumun tam tersini ortaya çıkaracaktır.

Oksijen kaynağımız olan ağaçlar ve ormanlar, yaşamlarının çok büyük bölümünde karbondioksiti oksijene çevirmekle görevlidir. Dünyanın ciğerleri olarak adlandırılabilecek olan ağaçlar, belli bir süre sonra insanlara benzer şekilde davranmaya başlarlar. Ömrünü tamamlamaya yaklaşmış olan yaşlı ağaçlar, oksijen üretim yeteneğini kaybeder. İnsanlar gibi oksijeni tüketip karbondioksit üretmeye başlarlar. Yaşlı ağaçların kontrolsüz biçimde çoğalması, karbondioksit salımını artıracak ve küresel ısınmaya yol açacaktır. Yaşlı ağaçların belirlenip kesilmesi, bu durumun önüne geçecektir. Bununla birlikte insanlara yapı malzemesi olarak sunulacak ahşabın üretilmesi de mümkün olacaktır. Kaliteli ahşap üretiminde yaşlı ağaçların kullanılması, doğal dengeyi koruyacak ve insanların ihtiyacını karşılayacaktır.

Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılması, pek çok noktada büyük avantajlar sağlayacaktır. Bu avantajlardan en önemlisi, insanların bütçelerine katkı sağlaması yönünde olacaktır. Ahşap fiyatları, diğer yapı malzemeleriyle karşılaştırıldığında çok düşük seviyelerde kalacaktır. Bir ürünün fiyatı, bulunma oranıyla, üretiminde kullanılan işlemlerle belirlenebilir. Ahşabın doğal olarak ağaçlardan elde edilmesi ve doğada sınırsıza yakın sayıda bulunması, ağaçlardan ahşap elde etmek için karmaşık işlemlerin uygulanmıyor olması, bu malzemenin çok uygun fiyatlara imal edilmesini sağlamaktadır. Ekonomik olarak bu denli güçlü olan bu malzeme, diğer yönlerden de çok büyük artılar sağlamaktadır. Ahşabın dayanıklı ve sağlıklı bir malzeme olması, insanların çok daha güvenli bir ortama kavuşmasını da beraberinde getirecektir. İnsan metabolizması ile çok uyumlu olan ahşap malzemeler, herhangi bir sağlık problemi yaratmayacaktır. Diğer malzemelerde bulunan bazı kimyasallar, insanlarda kalıcı veya geçici, ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kaliteli ahşap ise, bu tür olumsuz durumların ortaya çıkmasını engelleyecektir. Ahşabın fiziksel olarak sağlıklı olmasının yanında, insanların en büyük problemlerinden biri olan ruhsal sağlığı da olumlu etkileyecektir. Doğadan gelen bir malzeme olan ahşap, eşyalarda veya ev yapımında kullanıldığı takdirde, insanlara doğayla iç içe yaşama hissi verecek ve rahatlamaya yardımcı olacaktır. İnsanların günümüzdeki en büyük problemlerinden biri olan stres, kalabalık şehirlerde, yoğun yaşam tarzlarında ve beton yığını evlerde ortaya çıkmaktadır. Ahşap ev "http://istanbulahsap.com.tr/ahsap_evler"  veya ahşap eşyalarla donatılmış bir ortamda yaşayan insanların çok daha az stresli olması bu durumu açıklayacaktır.

Bilimsel gerçeklere bakacak olursak, pek çok yönden ahşabın en kaliteli yapı malzemesi olduğunu söyleyebiliriz. Sağlamlık bakımından çok iyi performans veren ahşap, özellikle doğal afetler konusunda sizin güvenebileceğiniz bir ortam oluşturacaktır. Lifli yapısı ve esneklik özelliği sayesinde darbe emme katsayısı çok yüksek olan ahşap, olası bir deprem durumunda sizi çok uzun süre güvende tutacaktır. Ahşabın sağlam ve dayanıklı bir malzeme olduğunu gösteren tek kanıt, elbette ki bu değildir. Yangına karşı dayanıksız olduğu bilinen ağacın bazı işlemler ile katmanlı yapı halinde bir ahşaba dönüşmesi, alevlere karşı direnci ileri derecede artıracaktır.

Ahşap özellikleri ile katmanlı yapı birleştiğinde yangına karşı çok iyi bir malzeme elde edilmektedir. Öyle ki, çelik bir yapının yangın nedeniyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalması en fazla yarım saat vakit alırken, kaliteli ahşabın kullanıldığı bir yapıda bu tehlikenin ortaya çıkması 1 saatin üzerinde bir vakit alacaktır. Bunun anlamı, olası bir can veya mal kaybının önlenmesi olarak düşünülebilir.

Ahşabın tüm bu artı özelliklerine baktıktan sonra, ahşap masa üretiminin belli bazı prensiplerini açıklamak doğru olacaktır. Ahşap masalar, diğer ahşap ürünler gibi insanların ihtiyacına ve zevkine hitap edecek şekilde üretilmektedir. Ahşap üretimi yapan firmaların çoğu, işini büyük bir profesyonellikle yürütmektedir. Öncelikle doğaya saygı kuralını ele alan firmalar, yaşlı ağaçların kesilmesi ile ahşap elde etmektedir. Evinizin ihtiyacı olan masanın üretilmesi için ücretsiz keşif hizmeti sunan firmalar, bulunduğunuz yere en uygun masayı yapabilmek için uygun malzemeyi tespit edecektir.

Bu aşamadan sonra üretimi yapılacak olan masanın tamamlanması çok kısa sürede gerçekleşecektir. Üretimin tamamlanması sonrasında, size ücretsiz olarak teslim edilecek olan ürün, dilediğiniz takdirde montaj hizmetini de içerecektir. Çeşitli referanslar ile çalışan ahşap masa firmaları, en kaliteli ürünü size sunmaktadır. Dilediğiniz masayı firmaların kataloglarından seçebilir veya internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. Herkesin zevkine uygun modellerin bulunduğu internet ortamında aradığınızı bulamadığınız takdirde ise, özel üretim seçeneğini düşünebilirsiniz. Kafanızda canlandırdığınız ürünü gerçeğe dönüştüren özel üretim, hazır modellere oranla biraz daha pahalı olabilir.

Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılmasının avantajları, görüldüğü gibi çok fazla sayıdadır. En kaliteli ahşabı elde etmek için üretim yapan firmaların uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Ahşabın uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılması için ise, kullanıcıların uygulaması gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden en önemlisi, ahşabın bakımı konusunda olacaktır.

Ahşap, düzenli bir şekilde bakım yapıldığı takdirde, size çok uzun yıllar boyunca yüksek performansla hizmet edecektir. Cilasının ve boyasının belli aralıklarda düzenli olarak yenilenmesi, çürümesini ve dolayısıyla bozulmasını engelleyecektir. Kaliteli, ucuz, sağlıklı ve dayanıklı bir yapı malzemesi olarak karşımıza çıkan ahşap, doğanın bize sunduğu nimetlerin başında gelmektedir. Tarih öncesi dönemler dahil olmak üzere, çok uzun süre insanlığa hizmet etmeyi başarmış olan ahşap, günümüzde de çok yaygın bir kullanım alanına sahiptir. İnsanların temel ihtiyaçlarının başında gelen barınma ihtiyacını karşılamayı başaran ahşap ürünler, her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bunun sebebi, insanların doğaya olan özlemi ve daha büyük bir bilinç seviyesine ulaşması olarak açıklanabilir.

Bir sonraki ürünümüz olan İstanbul Ahşap Piknik Masaları “http://istanbulahsap.com.tr/ahsap_piknik_masalari için linke tıklayınız.Bize Ulaşın


Adres :Barbaros Mahallesi Mor Sümbül Sokak No 25 / A Deluxia Palace Kat 14 Daire 391 Ataşehir / İstanbul


Telefon: 0 532 274 53 48

Email : info@istanbulahsap.com.tr