İstanbul Ahşap > Ahşap Çitler

Ahşap Çitler

Her insan öncelikle sağlığı olmak üzere, hem kendini hem de maddi- manevi değeri olan eşyalarını korumak ister. Bu sebeple de koruma iç güdüsüyle ve aklıyla korunması gereken şeyleri güvence altına alır.

Böylece hem kendini hem de değer verdiği şeylerini daha korunaklı hale getirir. Gerek evimizde, gerek bahçemizde gerekse ihtiyaç duyduğumuz diğer yaşam alanlarında da eşyalarımızın korunmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle de gerek güvenlik amaçlı gerekse dekorasyon amaçlı, korumamız gereken eşyalarımıza, yapılarımıza gerekli önlemleri kurmalıyız. Bahçemizde bulunan kamelyalardan ya da evimizin balkonundan yola çıkarsak, çitlerin hem hayati anlamda bizleri koruduğunu hem de eşyalarımızın daha korunaklı hale getirdiğini söylemek mümkündür.

Ahşap Çit Uygulamalarımız

istanbul ahşap çitler
AÇ 426
istanbul ahşap çitler
AÇ 427
istanbul ahşap çitler
AÇ 428
istanbul ahşap çitler
AÇ 429
istanbul ahşap çitler
AÇ 430
istanbul ahşap çitler
AÇ 431
istanbul ahşap çitler
AÇ 432
istanbul ahşap çitler
AÇ 433
istanbul ahşap çitler
AÇ 434
istanbul ahşap çitler
AÇ 435
istanbul ahşap çitler
AÇ 436
istanbul ahşap çitler
AÇ 437
istanbul ahşap çitler
AÇ 438
istanbul ahşap çitler
AÇ 439
istanbul ahşap çitler
AÇ 440
istanbul ahşap çitler
AÇ 441
istanbul ahşap çitler
AÇ 442
istanbul ahşap çitler
AÇ 443
istanbul ahşap çitler
AÇ 444
istanbul ahşap çitler
AÇ 445
istanbul ahşap çitler
AÇ 446
istanbul ahşap çitler
AÇ 447
istanbul ahşap çitler
AÇ 448
istanbul ahşap çitler
AÇ 449
istanbul ahşap çitler
AÇ 450
istanbul ahşap çitler
AÇ 451
istanbul ahşap çitler
AÇ 452
istanbul ahşap çitler
AÇ 453
Fotoğrafları Büyütmek İçin Lütfen Üzerine Tıklayınız.

Çitler, çeşitli malzemeler kullanılarak üretilebilmektedir. Metal gibi daha sert ve kırılması mümkün olmayan maddelerle yapılan çitler tercih edilebildiği gibi ahşap çitler de insanların güvenlik ve dekorasyon amaçlı kullandığı çitler arasında yer almaktadır.

Çit, bahçelerimizde, kamelyalarımızda, pergolelerimizde, balkonlarımızda, verandalarımızda kullandığımız, yapı itibariyle ince uzun çubuk şekline sahip olan ve bu çubukların birbirlerine birleştirilmesiyle meydana getirilen yapı malzemeleridir.

Çitlerin en fazla kullanıldığı alanlar, sitelerin ya da müstakil evlerin bahçeleridir. Genelde belli bir sınırı belirlemek ve bu sınırın ötesinde oluşabilecek zararlardan bahçeyi korumak amaçlı çekilen çitler, insanların işlerini bir hayli kolaylaştırmaktadır. Yukarıda kısaca bahsettiğimiz ahşap çitlerden bahsedecek olursak; ahşap çitler, ahşap tahta parçaları kullanılarak üretilmektedir. Her bir tahtanın üretim esnasında kullanılacağı alana uygun seçilmesi gerekir.

Kalın ahşap çıtaların birbirlerine monte edilebilmesi için standart üretilmesi gerekir. Farklı modelleri olan çitlerin tek sıradan ve standart bir şekilden oluşturulduğunu unutmamamız gerekir. Çitleri üretecek olan firmalar, farklı modellerde çit katalogları oluştururlar. Model her ne ise, modele ait tüm çıtaların da aynı renk, desen ve boyutlarda olması gerekir. Aksi taktirde birbirine montajlama esnasında çitlerin arasındaki farklılık ortaya çıkacak ve çirkin bir görüntü oluşmasına neden olacaktır.

Belli bir modele ait tüm çitlerin aynı olması durumunda ise ortaya hem dekoratif hem de kullanım alanına uygun ürünler çıkacaktır. Genelde çitlerde kullanılan yapı malzemesi seçimi insanların kendi tercihlerine bırakıldığında, daha dekoratif durması nedeniyle ahşap malzemenin tercih edildiği görülmektedir.

Demir, fiyat olarak da ahşap malzemeye oranla biraz daha pahalı bulunmaktadır. Aynı zamanda çok sert malzemeden yapıldığı için, zaman zaman çeşitli kazalar yaşanmasına da neden olabilmektedir. Ancak ahşap çitlerde bu tür sorunlarla karşılaşılmamaktadır.

Ahşap çitler özellikle güvenlik ve sınır belirleme amaçlı kullanılmaktadır. Güvenlik denildiğinde ise akla ilk korunması gereken varlıklar olarak çocuklar gelmektedir. Çocukların, yetişkinlere oranla daha fazla korunmaya ihtiyaçları vardır.

Ahşap çitler, çocukların oyun alanlarında, çocukların güven içerisinde oyun oynayabilmelerine olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda çocukların oyun alanında kaybolma ihtimalini de düşürmektedir. Ebeveynler çocuklarını çitler sayesinde daha

kolay gözetim altında tutabilmektedirler. Bunun yanı sıra oyun parkına girebilecek olan tehlikeli canlıların da bir nebze olsun işini zorlaştırmaktadırlar.

Ahşap çitler, oyun parklarında daha fazla tercih edilirler. Diğer sert maddelerle yapılan çitler, çocukların can güvenliğini daha fazla risk altına sokarken, ahşap; yapı malzemesi itibariyle daha korunaklı ve daha zararsız bir madde olarak karşımızı çıkmaktadır. Devrilmesi gibi bir durumda vereceği hasar çok daha küçük olmaktadır. Ahşap ürünler bu tür yerlere genelde dekoratif anlamda daha iyi uyum sağlamaktadırlar.

Çocukları özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerin tehlikelerinden, stresinden biraz olsun uzaklaştırabilmekte, doğal bir ortamda olduklarını bilinçaltlarına yerleştirmektedir. Ahşap çitlerin bir başka kullanım alanı ise site ve özel mülk çevreleridir. Genelde özel mülk alanları kişiye ya da kişilere ait olduğu için, bu alanların sınırlarının belirlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde insanlar arasında anlaşmazlıklar yaşanabilmektedir.

Özel mülk alanının çevresine çekilen ahşap çitler sayesinde, bu alanın sınırları netleşmekte ve insanlar birbirleriyle saygı ve sevgi çerçevesi içinde yaşayıp gitmektedirler. Özel mülk olan yerlerde isteğe bağlı olarak bahçe bakımı da yapılabilmektedir. Bağ-bahçe alanları da ahşap çitlere sıklıkla rastlayacağımız yer arasında yer almaktadır.

Bu tür alanlar genelde sürekli bakım ve koruma istediği için, özellikle çevrede bu alana zarar verebilecek olan insan ya da diğer canlıların zarar vermesini önlemek, bu alana girişin olmadığını belirlemek gerekmektedir. Aksi taktirde bağ-bahçe bakımı imkansızlaşmaktadır. Bakılan, emek verilen alanın üzerinin çiğnenmesi, verilen tüm emeğin boşa gideceği anlamına da gelecektir.

Bahçe gibi alanların çevrilmesinde kullanılan ahşap renkleri farklılık gösterebilmektedir. Genelde doğaya daha uygun tonlar olan ağaç gövdesi tonları tercih edilmektedir. Ancak beyaz rengi de en fazla tercih edilen renkler arasında yerini almıştır. Gerek sıra sıra dizildiğinde şık bir görünüm elde edilmesine olanak sağladığı için gerekse daha temiz bir görüntü oluşmasına yardımcı olduğu için beyaz ahşap çitler de en çok kullanılan renkler arasında yer almaktadır.

Ahşap çit modelleri de farklılık gösterebilmektedir. Modellere göz gezdirdiğimizde, uzunlamasına ve yan yana dizilmiş çitlerin ilk göze çarpan modeller olduğunu söyleyebiliriz ancak tek modelin bu olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Bunun yanı sıra iki uzun kalas arasına çarpı şeklinde monte edilmiş ahşap çitler de sıklıkla kullanılmaktadır.

Genelde bahsetmiş olduğumuz bu ikinci model, villa, müstakil ev gibi yapıların çevresine daha iyi uyum göstermektedir. Düz ve uzun kalasların yan yana yerleştirilmesiyle oluşan çitler ise çoğunlukla bahçe gibi alanların düzenlemesinde tercih edilmekte ve bu alanlara daha çok uyum göstermektedir. Ahşap çitleri, yaşam alanı olarak gördüğümüz her türlü noktada kullanabiliriz.

Genelde fazla tercih edilmemekle birlikte evin içerisinde dekoratif amaçlı da ahşap çitleri kullanabiliriz. Özellikle merdiven tırabzanlarında, dubleks evlerde ahşap çit modellerine rastlamak mümkündür. Hele ki bahsetmiş olduğumuz ev ahşap bir evse. Ahşap kullanılan yapılara rahatlıkla uyum sağlayan ahşap çit modelleri, insanların göz zevkine de uyum sağladığı ve bütçelere de uyum sağladığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Ahşap çitlerin bir başka kullanım alanı ise okul bahçeleridir.

Çocukların daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğundan bahsetmiştik. Söz konusu yüzlerce çocuk olunca, güvenliği sağlamak çok da kolay olmamaktadır. Bu nedenle okulun sınırlarını belirleyen alanlara ahşap çitler yerleştirilmekte ve güvenlik sağlanmaya çalışılmaktadır. Ahşap çit fiyatları  bakımından da cebinizi çok fazla yormayacaktır. Genelde fiyatların belirlenmesinde firmaların koymuş olduğu kriterler standarttır. Çitin ağacının türü, çit boyu, kaç metre karelik alanda kullanılacağı ve uzunluğu, fiyatı belirleyen kriterler arasında yer almaktadır. Metre kare hesabı ile fiyatlar ortalama 50 ile 100 TL aralığında başlamaktadır.

Ancak özellikler arttıkça fiyat da doğru orantılı olarak yükselmektedir. İnsanlar kendi çabalarıyla da ahşap çitleri yapabilmektedirler. Ancak bu çitler genelde yeterince sağlam olmamaktadır. Bu nedenle bu işlerle ilgilenen firmalardan danışmanlık almak ve onların hizmetinden yararlanmak, daha güvenli, uzun ömürlü ve daha az ücretler ödeyerek bu ürünlere sahip olmamızı sağlayacaktır. Ahşap çitler internet üzerinden incelendiğinde, karşımıza onlarca hatta yüzlerce farklı model çıkacaktır. Çit çektirmek istediğiniz bölgeyi belirleyip o bölgenin metre karesini hesaplayarak, kendiniz internet üzerinden de çit siparişi verebilirsiniz.

Bir sonraki ürünümüz olan İstanbul Ahşap Kapı “http://istanbulahsap.com.tr/ahsap_kapi için linke tıklayınız.Bize Ulaşın


Adres :Barbaros Mahallesi Mor Sümbül Sokak No 25 / A Deluxia Palace Kat 14 Daire 391 Ataşehir / İstanbul


Telefon: 0 532 274 53 48

Email : info@istanbulahsap.com.tr